Pyszne słodko słone karmelki, w smaku przypominają trochę Werther’s Original – są jednak bardziej miękkie. Przepis jest bardzo prosty (wystarczy tylko uważać by syrop osiągnął wystarczającą temperaturę, przyda się termometr cukierniczy) a ile zabawy jest przy rozciąganiu cukierków! Dzieci będą zachwycone, możecie zaproponować im robienie salt water taffy podczas dziecięcej imprezy, efekt murowany!
Składniki na ok 60 cukierków:
1 szklanka cukru,
0,5 szklanki złocistego syropu*,
80 ml wody,
1 łyżka masła klarowanego,
1 łyżka skrobi ziemniaczanej,
1 łyżeczka soli,
barwnik spożywczy / aromat – niekoniecznie**.
Wszystkie składniki, oprócz barwnika i aromatu – jeśli go dodajemy, umieścić w rondelku i podgrzewać na średnim ogniu często mieszając. Kiedy syrop zacznie się gotować należy przestać mieszać i gotować do momentu kiedy syrop osiągnie ok 132 stopnie C i stanie się lekko pękający (soft crack stage) jak na filmie poniżej, mi zajęło to ok 40 minut:
Kiesy syrop przejdzie test, zdejmujemy go z kuchenki i wylewamy masę – uwaga bardzo gorące! – do natłuszczonej formy (najlepiej szklanej lub ceramicznej) i pozwalamy przestygnąć na tyle by można było ją trzymać w dłoni, ok 20 minut. Teraz można dodać aromat i barwnik i zaczyna się prawdziwa zabawa! Smarujemy ręce tłuszczem, wyjmujemy masę i rozciągamy, skręcamy i jeszcze raz rozciągamy. Przeczytajcie więcej o produkcji taffy tutaj. Zauważycie, że masa szybko zacznie się rozjaśniać, po ok 10 minutach cukierki są prawie gotowe. Formujemy masę w długi wałek gruby na ok. 2 cm i tniemy nożyczkami (dobrze trochę je natłuścić) 2,5 cm kawałki. Cukierki zawijamy w kawałki (5 x 5 cm) białego papieru do pieczenia i gotowe!
Smacznego 🙂
* jeśli sami robicie golden syrup najlepiej by miał jak najjaśniejszy kolor. Cukierki będzie wtedy łatwiej zabarwić barwnikiem spożywczym. Jeśli golden syrup będzie ciemny, nie wyjdą Wam pastelowe kolory a kolory powstałe z innych barwników też niekoniecznie wyjdą „jak należy”.
** u mnie cukierki żółte to naturalny kolor taffy (głównie dzięki złocistemu syropowi), a pomarańczowe powstały przez dodanie barwnika w kolorze czerwieni karminowej.