Tort z pokrzyw? Siostra powiedziała mi, że jestem szalona, ale dlaczego nie! Jak widać pyszny tort można zrobić ze wszystkiego, a osobiście gorąco polecam pieczenie z półproduktów własnoręcznie zebranych (i darmowych!) – sezon zbieractwa uważam oficjalnie za otwarty 🙂 Nie jestem pewna jak dużo właściwości zdrowotnych ma pokrzywa po upieczeniu, ale przynajmniej poparzenia wyjdą Wam na zdrowie!
O torcie z pokrzyw powiedziała mi koleżanka z pracy, jeszcze w zeszłym roku i siedział mi w głowie od tamtego czasu. Pomyślałam, że przygotuję własną wersję – pachnący olej kokosowy maskuje aromat pokrzyw (udało się!), a domowa marmolada z mandarynek dodaje smaczku. Tort jest wilgotny, lekki i pyszny. W sam raz na majówkę!
Pamiętajcie by zbierać pokrzywy rosnące z dala od dróg i miejscach czystych, ja mam na szczęście nieograniczone pokrzywowe zapasy w ogrodzie…
Składniki na tort z pokrzyw o średnicy 20, tort 23 cm należy upiec z 1 i 1/2 porcji ciasta. Tort na zdjęciach piekłam w tortownicy 15 cm.
Ciasto
120 g liści młodych pokrzyw
3 jajka
120 g jogurtu naturalnego (1/2 szklanki)
skórka z 1 mandarynki
sok z 1/2 mandarynki
łyżka soku z cytryny
120 g oleju kokosowego nierafinowanego* (1/2 szklanki)
150 g drobnego cukru (3/4 szklanki)
200 g mąki
50 g wiórków kokosowych
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1/4 łyżeczki sody oczyszczonej
*nierafinowany czyli zapachowy
Foremkę wykładamy papierem do pieczenia (dno), boki smarujemy masłem i oprószamy mąką.
Pokrzywy myjemy i odsączamy.
W blenderze rozdrabniamy pokrzywy, jogurt oraz skórkę i sok z mandarynki oraz cytryny. Olej kokosowy lekko podgrzewamy by miał płynną konsystencję, dodajemy go razem z cukrem i jajkami do pure i miksujemy/mieszamy trzepaczką na gładką masę.
Mąkę mieszamy z proszkiem, sodą i wiórkami, i w trzech partiach dodajemy do pure.
Ciasto przekładamy do przygotowanej foremki i pieczemy ok. 35-40 minut lub do suchego patyczka. Po wyjęciu studzimy w foremce przez 10 minut, następnie delikatnie wyjmujemy ciasto na kratkę. Po wystygnięciu zawijamy w folię by nie wyschło.
Marmolada mandarynkowa
400 ml soku i miąższu z mandarynek (ok. 4 większe owoce)
3 łyżki cukru
1/2 łyżeczki żelatyny
Sok i miąższ z mandarynek mieszamy z cukrem i redukujemy na średnim ogniu, aż pozostanie nieco mniej niż ok. 1/2 płynu. Do gorącego syropu dodajemy żelatynę namoczoną w zimnej wodzie i dokładnie mieszamy. Odkładamy do wystygnięcia i przechowujemy w lodówce.
Krem
500 g śmietany kremówki 36%
2 łyżeczki likieru kokosowego
2 łyżki cukru pudru
1/2 łyżeczki żelatyny (opcjonalnie)
Żelatynę można użyć dla dodatkowej stabilizacji np. jeśli planujecie przewozić tort.
Żelatynę zalewamy niewielką ilością zimnej wody i odkładamy na kilka minut do napęcznienia. po tym czasie podgrzewamy ja w mikrofalówce (10 s) lub kąpieli wodnej i rozpuszczoną mieszamy z łyżeczką zimnej śmietanki by wyrównać temperatury. Łączymy z resztą śmietany.
Śmietankę ubijamy na sztywno z cukrem pudrem.
Złożenie
Ciasto kroimy na 2 lub 3 blaty, smarujemy marmoladą mandarynkową i śmietanką. Tort z pokrzyw obkładamy pozostałym kremem i dekorujemy świeżymi lub cukrzonymi liśćmi pokrzywy (albo innymi jadalnymi liśćmi).
Smacznego!
17 komentarzy
Magicznie się prezentuje! Warto eksperymentować, szczególnie z darami natury 🙂 Gratuluję wspaniałego wypieku i pozdrawiam serdecznie 🙂
Dziękuję! Uwielbiam przerabiać własnoręcznie zebrane „chwasty” i inne pyszności – jest z tego ogromna satysfakcja 🙂 Pozdrawiam!
Bajecznie wygląda! Jadłam tort pokrzywowy w jednej z katowickich restauracji. Powiedzieli, że przepis wzięli z książki o jadalnych chwastach. Nikt nie wierzył, że to ciasto z pokrzywy 🙂 Ale wychodzi, że jednak się da 🙂
Da się i jest naprawdę smaczne 🙂
Witam, a w ilu stopniach pieczemy blaty? 🙂 Tort wygląda NIE-ZIEM-SKO! 😀
W 170-175 C 🙂
Dziękuję za odpowiedź 🙂
Czy zamiast oleju kokosowego można użyć mleczka kokosowego?
Nie, trzeba użyć tłuszczu – zamiast kokosowego można innego roślinnego np. rzepakowego, słonecznikowego itp.
tort wspaniały! a gdzie można kupić taka paterę? 🙂
Dziękuję 🙂 Paterę kupiłam w sklepie internetowym Westing
Heloł! Czy moge zamiast proszku do pieczenia i sody ubic bialka i dzieki temu uzyskam biszkopt? Czy jednak za malo bedzie bialek na takie czarymary? Pozdrawiam
Niestety nie, ciasto jest ciężkie i wilgotne i na samych białkach nie wyrośnie… Można by zrobić podobne bez dodatku spulchniaczy, przy innych proporcjach – ale nie eksperymentowałam z taką wersją. Pozdrawiam!
Oki, dziękówa! Skończył mi się olej kokosowy wiec niestety muszę wykorzystac do ciasta zwykly rzepakowy. Mam nadzieje bedzie ok choc pisalas cos o zlikwidowanym zapachu pokrzyw dzieki kokosowemu…
Rzepakowy też powinien być ok, olej kokosowy nadaje ciastu przyjemny aromat, ale bez niego też będzie smaczne 🙂
Dzień dobry, czy zamiast pokrzywy można użyć mięty? 🙂
I czy olej rafinowany tez może być?