Buche de Noel to ciasto przygotowywane na Boże Narodzenie we Francji, ale także w byłych Francuskich koloniach – inna nazwa to Yule Log. Tradycyjnie przygotowuje się je w postaci zwykłej rolady, nadając jej wygląd gałęzi/konaru. Ja zrobiłam wariację na temat, w postaci tortu.
W środku jest wyjątkowo wilgotny i delikatny czekoladowy biszkopt, przełożony dżemem z suszonych moreli z dodatkiem rozmarynu i kremem czekoladowym. Całość jest szybka w przygotowaniu, a jednocześnie bardzo efektowna. Jeśli wolicie mniej skomplikowaną opcję, to można zamiast tortu zrobić zwykłą roladę. Ja pocięte rolady ułożyłam kształt pieńka, obłożyłam bezą szwajcarską i opaliłam pochodnią – we wpisie znajdziecie instrukcje i zdjęcia jak zrobić taką dekorację. Beza dodaje całości wyrazu i podkreśla delikatność biszkoptu. Można też oczywiście przygotować więcej kremu czekoladowego (sugeruję w takim wypadku podwoić porcję) i tylko nim obłożyć roladę, ale uważam, że z bezą całość zdecydowanie zyskuje. Jeśli wybieracie roladę, zarówno krem jak i dżem morelowy przygotowujemy z połowy podanej porcji. Tort „pieniek” robimy z dwóch rolad.
Tort Buche de Noel udekorowałam piernikowymi choinkami podpatrzonymi u Twigg Studios – z cukrem pudem wyglądają obłędnie!
Ciasto (przygotowujemy 2 porcje)
100 g mąki
20 g kakao
1 łyżeczka proszku
1/4 łyżeczki soli
3 jajka
180 g cukru
45 ml wody
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Przesiewamy ze sobą suche składniki.
Jajka ubijamy z cukrem na gęstą i puszystą masę, ok. 10 minut. Następnie zmniejszamy obroty miksera i wlewamy stopniowo wodę. Miksujemy do połączenia składników.
Do masy jajecznej przesiewamy suche składniki i delikatnie mieszamy trzepaczką. Ciasto przekładamy na dużą blaszkę o wymiarach ok. 40 x 28 cm, wyłożoną papierem do pieczenia i władamy do piekarnika nagrzanego do 180 C. Pieczemy 10-12 minut.
W międzyczasie przygotowujemy ściereczkę porządnie oprószoną mieszanką kakao i cukru pudru.
Wyjmujemy z piekarnika, pozwalamy by ciasto przestygło 1-2 minuty, następnie wykładamy „do góry nogami” na przygotowaną ściereczkę, delikatnie odrywamy papier i rolujemy razem ze ścierką wzdłuż krótszego boku, zostawiamy aż całkowicie wystygnie (przynajmniej 30 minut).
Szybki dżem morelowo rozmarynowy (porcja na 2 rolady)
300 g suszonych moreli
240 ml wrzącej wody
1 łyżeczka suszonego rozmarynu
opcjonalnie cukier trzcinowy
rozmaryn
Morele zalewamy wrzącą wodą i odkładamy na kilka godzin, im bardziej miękkie tym krócej muszą się moczyć. Następnie, po odcedzeniu miksujemy je na dżem, dodajemy rozmaryn i ewentualnie cukier (nie dodawałam).
Krem czekoladowy (porcja na 2 rolady)
150 g gorzkiej czekolady (najlepiej o zawartości 70 % kakao)
330 g śmietany kremówki
250 g mascarpone
opcjonalnie 1-2 łyżki cukru kokosowego lub zwykłego
oraz 30 g pokruszonych ziaren kakaowca
Czekoladę i 100 g śmietany rozpuszczamy na kąpieli wodnej, studzimy. Następnie miksujemy z resztą składników (poza ziarnami kakaowca) na gładki krem. Jeśli jest taka potrzeba dosładzamy krem, ja tego nie robiłam.
Złożenie
Ciasto ostrożnie rozwijamy, smarujemy połową dżemu, a następnie połową kremu, posypujemy częścią ziaren kakaowca i ponownie zawijamy. Proces powtarzamy z drugą roladą. Rolady zawijamy folię spożywczą i wkładamy do lodówki na kilka godzin, by krem stężał.
Jeśli robicie tort
Rolady przycinamy w następujący sposób – 3 równe, dłuższe kawałki + 2 krótsze (o różnej długości). 3 wyższe części układamy w jeden większy pieniek, po bokach dodajemy niższe kawałki. Dobrze jest skleić ze sobą poszczególne rolady niewielką ilością kremu (możecie zrobić nieco więcej kremu do przełożenia, lub przygotować szybki krem ze zmiksowanego miękkiego masła i mleka skondensowanego słodzonego, lub wykorzystać dowolny inny krem, najlepiej maślany) oraz obłożyć gotowy tort cienką warstwą kremu zanim nałożymy na niego bezę (zdjęcia).
Dekoracja
Beza szwajcarska
150 g białek
250 g cukru
szczypta soli
Białka, cukier i sól podgrzewamy na kąpieli wodnej, aż cały cukier się rozpuści i beza będzie gorąca – bezę mieszamy cały czas trzepaczką i pilnujemy, żeby dno miski nie dotykało wody.
Następnie ubijamy beze na wysokich obrotach, aż ostygnie i stanie się gęsta i puszysta i od razu dekorujemy tort. Łyżką lub szpatułką nakładamy bezę na roladę imitując fakturę kory. Opalamy pochodnią kuchenną.
Piernikowe choinki
Ciasto na pierniczki z tego przepisu
Ciasto wałkujemy na grubość ok. 3 mm i ręcznie wycinamy trójkąty. Każdy trójkąt nacinamy. Z resztek ciasta formujemy po 1, 2 lub 3 trójkąty, które ręcznie formujemy na kształt dodatkowych gałęzi i naklejamy na środek choinek. Choinki można jeszcze delikatnie „zmierzwić” rozchylając poszczególne nacięcia.
Ciasteczka pieczemy w 175 C, przez 8-11 minut. Po ostudzeniu, solidnie pudrujemy cukrem pudrem.
Choinkami dekorujemy opalony tort.
Smacznego!
16 komentarzy
Cudo!!!
Dziękuję! ❤️
coś pięknego. jestem zachwyconaa co zrobić w przypadku braku pochodni kuchennej? jak udekorować bezę?
Ciesze się, że Ci się podoba 🙂 Niestety bez pochodni nie da się opalić bezy – z płaskimi deserami można podpiekać bezę w piekarniku w opcji grill, ale przy takim torcie ta metoda się nie sprawdzi… Natomiast pochodnię/palnik można kupić choćby w Castoramie 🙂
Piękny tort !!! jak z reszta wszystkie dzielaw przepisie na ciasto jest 1/4 łyżeczki i nie dokonczone co to ? Jeżeli zrobię roladę i posmaruje bezą to w jakiej tem i w ilu stopiniach na opcji grill ja posiekać?
Dziękuję! 🙂 Już uzupełniłam, chodzi o sól. Piekarnik ustawiłabym na 200C, powinno wystarczyć 5-8 minut, ale trzeba obserwować!
Tylko oczywiście podpiecze się jedynie wierzch bezy, boki już nie. I jeszcze trzeba samą roladę porządnie schłodzić przed zapiekaniem (samą roladę, bez bezy) żeby krem w środku nie popłynął.
To który Pani bardziej poleca z dwóch ostatnio dodanych????:) Bo sama mam dylemat. Pozdrawiam
Arcydzielo! Podziwiam Twój kunszt.
Dziękuję! ❤️
Robię jeden i drugi, bo nie mogłam się zdecydować
Gotowy czeka na degustację
Upiekłam roladę bardzo dobra i efektowna z tą opaloną bezą a najlepszą robotę zrobił w roladzie dżem morelowy z rozmarynem . No i tort hibiskusowo piernikowy też upiekłam bardzo dobry . Pozdrawiam
Witam upiekła ten torcik przepyszny tylko pytanie czemu beza puszcza syrop po jednym dniu. I czy do bezy można użyć mniej cukru jeśli tak to ile.
Witam,
Czy składniki na ciasto podane są do przygotowania jednej rolady i trzeba je podwoić czy jest to już przepis na dwie sztuki ?
witam, ile ten tort może stać w lodówce? ile wcześniej mogę go zrobic aby niz się z nim nie stało?
Wyszły pyszne i efektowne. Zrobiłam dwa.