Domek z piernika dla leniwych lub zabieganych 🙂 Robiłam już kilka domków z piernika i wiem ile wymagają nakładu pracy, efekt wynagradza co prawda cały wysiłek, ale… Ale nie zawsze mamy na to czas i możliwości/zdolności/chęci. Dlatego można uprościć sobie życie i zamiast domku z piernika przygotować tort z piernika w kształcie domku!
We wnętrzu tego domku kryje się miękkie piernikowe ciasto, aromatyczny sernik pomarańczowo karmelowy i krem z korzennym karmelem. Rozpływa się w ustach… Serio, jeden z lepszych tortów jakie ostatnio upiekłam 🙂
Dekoracja jest jak zwykle całkowicie jadalna i co najważniejsze w 100% zdrowa, bez chemii i niezdrowych dodatków- czerwony pieprz, ziarna kakaowca, pierniczki i tymianek. Da się?
Przygotowanie domku z piernika można, a nawet trzeba rozłożyć na kilka dni – pierniki, ganache i korzenny karmel możemy zrobić nawet 3 dni wcześniej, piernik i sernik pieczemy dzień wcześniej.
Ciasto
150 ml mleka roślinnego (najlepiej orzechowe/owsiane)
60 ml oleju kokosowego nierafinowanego
150 ml melasy
100 g cukru kokosowego (można zastąpić brązowym)
1 jajko
140 g mąki owsianej
130 g mąki pszennej (lub orkiszowej)
2 łyżki kakao
2 łyżki domowej przyprawy do piernika
1,5 łyżeczki proszku do pieczenia
1/2 łyżeczki sody
1/2 łyżeczki soli
Wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej – jeśli będą zbyt zimne olej kokosowy się zetnie.
Prostokątną formę o wymiarach ok. 20 x 30 cm natłuszczamy i wykładamy papierem do pieczenia.
Mieszamy ze pierwsze 5 składników. Mąkę przesiewamy z kakao, przyprawami, proszkiem, sodą oraz z solą i dodajemy do mokrych składników, mieszamy tylko do połączenia składników. Ciasto wylewamy do foremki i pieczemy w 165 C przez ok. 25-30 minut, do suchego patyczka.
Sernik
500 g sera tłustego trzykrotnie mielonego (polecam Mój Ulubiony)
1/2 szkl śmietany 18%
1 szklanka cukru kokosowego (można zastąpić 3/4 szkl cukru brązowego)
skórka z 1 pomarańczy
1 łyżka soku z cytryny i 1 łyżka soku z pomarańczy
2 jajka
1/4 łyżeczki mielonych goździków
ziarenka z 1/2 laski wanilii
1 łyżka mąki pszennej
Wszystkie składniki powinny być w temp. pokojowej.
Składniki na sernika mieszamy trzepaczką na gładką masę. Sernik wylewamy do kwadratowej foremki 20 cm i pieczemy ok. 25-30 min.w 150 C. Studzimy ok. 15 minut w piekarniku, wyjmujemy do temp. pokojowej, a po całkowitym ostudzeniu chłodzimy w lodówce przynajmniej kilka godzin (najlepiej przez noc).
Do przełożenia
domowy dżem malinowy/żurawinowy (opcjonalnie) i
Korzenny krem karmelowy
250 g mascarpone
+ korzenny karmel:
100 g cukru
40 g masła
60 ml śmietany kremówki
1/4 łyżeczki soli
1 łyżeczka przyprawy do piernika
Karmel przygotowujemy według tego przepisu, sól dodajemy na samym końcu razem z przyprawą korzenną i odkładamy do przestudzenia.
Mascarpone i przestudzony karmel miksujemy do uzyskania gładkiego kremu.
Złożenie
Piernik kroimy na kwadrat o boku 20 x 20 cm (lub o długości boku odpowiadającej krótszemu boku foremki, w której piekliście ciasto) i prostokąt. Kwadrat przecinamy po przekątnej na pół, analogicznie postępujemy z sernikiem (zwróćcie uwagę by dobrać odpowiedni rozmiar foremki kwadratowej do formy prostokątnej na piernik – ale ciasta zawsze można też przyciąć).
Tort składamy na boku, postawicie go już po schłodzeniu w lodówce. Na tacce/podkładzie kładziemy trójkąt z ciasta, smarujemy częścią kremu (krem zużyjecie na 4 raty), przykrywamy trójkątem sernika i smarujemy kolejną warstwą kremu i domowym dżemem (jeśli używacie). Na posmarowany sernik nakładamy drugi trójąt sernika i smarujemy kremem, przykrywamy drugim trójkątem ciasta. Spód tortu smarujemy ostatnią częścią kremu i przyklejamy prostokąt z piernika. Prostokąt będziecie musieli dociąć tak by pasował do podstawy (wszystko sklejamy kremem). Ciasto wkładamy do lodówki na kilka godzin, by się ustabilizowało i krem związał poszczególne warstwy tortu.
Dekoracja
200 g gorzkiej czekolady
200 g śmietany kremówki
oraz piernikowa dachówka i pierniczki w kształcie drzwi i okien (ciasto z tego przepisu)
czerwony pieprz
ziarna kakaowca (albo kawy)
gałązki tymianku
lukier (zrobiłam taki na białku)
Śmietanę i czekoladę rozpuszczamy w kąpieli wodnej, mieszamy aż ganache będzie gładki, a następnie odkładamy do zastygnięcia.
Schłodzony tort delikatnie podnosimy i układamy dachem do góry (spokojnie ciasto jest stabilne i nie rozleci się, ale zróbcie to delikatnie). Smarujemy z zewnątrz czekoladowym ganache, zanim krem zastygnie dekorujemy resztą elementów. Na dachu układamy piernikowe dachówki. Okna dekorujemy lukrem i przyklejamy do domku, okiennice dekorujemy pieprzem i tymiankiem.
Domek z piernika poruszamy jeszcze cukrem pudrem i gotowe!
Tort przechowujemy w lodówce i zjadamy w ciągu 5 dni.
Smacznego!
12 komentarzy
Śliczny jest 🙂 Miałam już nic nie piec przed świętami, ale to połączenie sernika pomarańczowego, karmelu i korzennego piernika musi być niesamowite 🙂
Mam jeszcze marmoladę żurawinowo – bakaliową z Twojego przepisu i czeka na zużycie do tarty, ale może się nada na przełożenie zamiast dżemu malinowego ?
A i jeszcze pytanko. Czy mogę użyć zwykłego mleka krowiego zamiast roślinnego ?
Z góry dzięki za odpowiedź 🙂
Upiecz, nie pożałujesz! Możesz użyć mince meat z żurawiną do przełożenia, tylko bym je trochę rozdrobniła – żeby miało bardziej konsystencję dżemu. Zwykłe mleko jak najbardziej się nadaje 🙂 Pozdrawiam!
To jest majstersztyk! Cudowna chatka 🙂
Dziękuję ! <3
Cudo! Jak tylko najmłodsza shogunka podrośnie to je zrobię. Jutro ostatnie podlewanie rumem christmas friut cake i byle do świąt. Wszystkiego dobrego i niekończącej się kreatywności, inspiruj nas!
Mała na pewno będzie zachwycona 🙂 Dziękuję, taki jest plan 😀 Pozdrawiam!
Mała na pewnio będzie zachwycona 🙂 Dziękuję, taki jest plan 😀 Pozdrawiam!
Dziękuje za świetny przepis i inspiracje! Mój domek wymaga dopracowania estetycznego ale naprawdę bardzo przyjemnie się go robi!
[…] CANDY COMPANY . PL […]
Dzień dobry:) Jaka to ma być dokładnie melasa, wcześniej o tym nie słyszałam, może coś mi Pani podpowie, ewentualnie, czy można ją czymś zastąpić?:) I pytanie, czy mogę użyć tylko mąki pszennej, czy owsiana jest konieczna?
Pozdrawiam serdecznie
Rodzaj melasy jest obojetny, jaki uda Ci się dostać (może być karobowa, z buraków cukrowych, z trzciny itp), poiwnna być w sklepach ze zdrową żywnością, w większych hipermarketach, można też kupć przez Internet. Makę owsianą można zastąpić zwykłą w tych samych proporcjach 🙂