Pewnie dużo z Was zastanawia się jak zrobić tort idealny. Wszystko zaczyna się od pieczenia blatów. Kluczową sprawą jest oczywiście dobry, sprawdzony przepis, ale zanim pokroicie Wasz idealny, pięknie ozdobiony tort jeszcze długa droga przed Wami… Dziś będzie kilka słów o fazie drugiej czyli pieczeniu (o przygotowaniu ciasta będzie innym razem).
Lubię kiedy każdy blat jest tej samej wysokości i równy, a pokrojony tort prezentuje się ładnie i profesjonalnie… Dlatego ogromnie frustrowało mnie kiedy ciasto rosło „z górką” więc żeby uzyskać równe blaty musiałam ściąć wierzch ciasta i nagle zamiast 3 blatów miałam dwa i pół… Agrrr! I tyle zmarnowanego ciasta! Też macie podobny problem?
Jest na to sposób 🙂 Jak się nad tym zastanowić to wszystko fizyka! Gorąca blacha przylegająca do krawędzi ciasta powoduje, że na brzegach szybciej się ono piecze, a środek ciasta wolniej. Kiedy krawędzie ciasta są już upieczone, środek w dalszym ciągu pozostaje surowy i dopiekając się „rośnie”, no i mamy tę nieszczęsną górkę. Rozwiązaniem jest izolator, który spowoduje, że brzeg ciasta będzie się piekł równo ze środkiem.
Firma Wilton (między innymi) wprowadziła na rynek Bake even strips, u nas nie są one jeszcze dostępne, ale możecie je nabyć na portalach Ebay lub Amazon, albo zrobić własne!
Zrobienie własnych pasków do pieczenia to żaden problem, ani wydatek 🙂
Potrzebe będą:
– pasek materiału o długości o kilka cm dłuższej niż obwód waszej tortownicy (przycięty ręcznik lub ściereczka kuchenna)
oraz ewentualnie agrafki lub naturalny sznurek (np. lniany).
Jak to działa:
Zanim włożycie foremkę z ciastem do piekarnika, pasek należy zmoczyć zimną wodą, odcisnąć jej namiar i zawiązać lub zapiąć wokół foremki. Proste prawda?
Kilka uwag:
- Założenie paska może wydłużyć czas pieczenia o kilka/kilkanaście minut, ciasto pieczemy, aż patyczek bity w środek będzie suchy.
- Pasek należy założyć równomiernie. Foremkę można obwinąć raz lub dwukrotnie, unikajcie obwijanie części rantu dwukrotnie, a części jedną warstwą – część ciasta może mieć zakalec, podczac gdy reszta będzie już upieczona.
- Po owinięciu Bake even strips moża zawiązać wsupeł, sznurkiem lub spiąć agrafkami.
- Jak każda metoda, ta też nie jest idealna, czasem będziecie musieli wyrównać ciasto (może się tak zdarzyć jeśli nie obwinęliście formy równomiernie), ale będą to milimetrowe ścinki, a nie wielka górka 🙂
- Nie polecam piec blatów w termoobiegu, wystarczy piekarnik z grzaniem góra/dół. Jeśli Wasz piekarnik nie grzeje równomiernie, możliwe, że będziecie musieli obrócić foremki w trakcie pieczenia.
- Uważam, że najwygodniej piec każdy blat osobno, zwłaszcza używając tej metody. Unikniecie przecinania ciasta, a to też może być problematyczną kwestią. Dobrze mieć po 2 foremki tego samego rozmiaru, ciasto można piec w tym samym czasie, co oszczędza czas i pieniądze.
- Żeby blaty były takie same, pamiętajcie by do każdej foremki nałożyć tę samą ilość ciasta – przyda się waga kuchenna (jeśli jej nie macie można odmierzać ciasto np. szklankami/miarkami).
- Często pomaga też obniżenie temperatury o 10ºC, co automatycznie wydłuży czas pieczenia o połowę. Jeśli oryginalnie było to 175ºC i 30 minut, po obniżeniu do 165ºC czas pieczenia wyniesie ok. 45 minut. obniżanie temperatury nie zawsze ma sens – zależy jaki typ ciasta pieczecie.
- Ostatnia uwaga. Z mojego doświadczenia wynika, że do foremki nie należy nakładać zbyt dużo ciasta – maksymalnie do połowy wysokości, dotyczy to zwłaszcza ciast z dodatkiem sody lub proszku do pieczenia. Jeśli ciasta jest za dużo, nawet mimo użycia pasków może wyrosnąć nierównomiernie (i znowu zależy to też od przepisu z jakiego korzystacie).
Bardzo rzadko piekę torty biszkoptowe, nie mogę się do nich przekonać – może dlatego, że kojarzą mi się z masami maślanymi i mocnym alkoholowym nasączeniem, albo masami śmietanowymi i mdłym smakiem? W dodatku mój piekarnik nie lubi biszkoptów i zawsze rosną „z górką” co doprowadza mnie do szewskiej pasji… Dlatego ten trik nie został przetestowany na biszkopcie, ale z tego co wyczytałam w Internecie powinien zadziałać – jak tylko będę miała okazję to sprawdzić wpis zostanie zaktualizowany. Przetestowane – sposób działa również przy ciastach biszkoptowych! Jedna uwaga – na ostatnie kilka minut pieczenia biszkoptu paski można usunąć, boki będą lepiej odchodzić od blaszki (ale nie jest to konieczne)…
Uff trochę się rozpisałam, mam nadzieję, że to Wam pomoże! Chętnie usłyszę też o Waszych doświadczeniach i przemyśleniach na ten temat pieczenia tortów idealnych 🙂
P.S. Muszę się do czegoś przyznać… Kiedyś bałam się piec torty! Naprawdę! Wychodziły mi smaczne, ale nie umiałam równo przekroić blatów, przełożyć ciasta masą i ładnie udekorować. Moje pierwsze torty wychodziły jakieś koślawe, nie takie jak chciałam. Jestem żywym dowodem na to, że można się tego nauczyć! Teraz piekę mnóstwo tortów – pewnie, że zdarzają mi sie kuchenne katastrofy, ale jest duuuuży postęp zarówno pod względem technicznym jak i estetycznym. Tort idealny jest w Waszym zasięgu! 🙂
www.williams-sonoma.com www.kingarthurflour.com
11 komentarzy
Nigdy, przenigdy bym na to nie wpadła 😀
🙂 też się zdziwiłam jak pierwszy raz przeczytałam o tym sposobie, ale naprawdę działa!
Bardzo ciekawe, nie słyszałam o tym
A jaam takie pytanie jeśli w torcie nie biszkopt to co? Ciasto ucierane lepsze? Tez średnio Lubie bisKopty 😉 poproszę przepis na sprawdzone blaty nie biszkoptowe
Ja zwykle piekę torty z ciastami ucieranymi, są bardziej wilgotne i smaczniejsze niż biszkopty 🙂 Podstawowy przepis jest we wpisie o babeczkach z solonym karmelem http://candycompany.pl/cupcakes-z-solonym-karmelem-i-gruszka/ – na tort o średnicy 20 cm lub 16 cm.
Mam pytanie jeszcze 🙂 Jak działa ta zawiązana ściereczka wokół blaszki? Co powoduje, że wierzch ciasta jest bez górki? Dzisiaj właśnie robiłam tort i znowu wyszedł koślawo 😀
Wilgotna ściereczka zawiązana wokół tortownicy powoduje bardziej równomierne pieczenie ciasta (brzegi i środek pieką się w tym samym tempie) i ciasto wychodzi równiejsze. Bez takiej izolacji brzegi są szybciej upieczone i „wypychają” nieupieczony środek do góry. Trochę różnie to działa z różnymi przepisami, ale generalnie „górka” jest o wiele niższa, a czasem jej wcale nie ma i ciasto jest równe jak stół 🙂
Dziękuję, na pewno wypróbuję 🙂
Żeby blat był równy i bez górki wystarczy upieczony, ciepły biszkopt obrócić na kratkę i zdjąć ring. Biszkopt się wyrówna i mamy idealnie prosty pierwszy blat. Jeśli ktoś nie lubi biszkoptów to polecam zrobic Vanillia Sponge Cake. Moim zdaniem idealny do toru.
Metoda z obradzaniem sprawdza się przy biszkopcie, a metoda z paskami przy wszystkich rodzajach ciasta marchewkowym, ucieranym (jak Victoria Sponge) i biszkopcie, także wolę moje paski 🙂
Według mnie najlepiej piecze się w rancie cukierniczym.