Tort inny niż wszystkie, przygotowany specjalnie na nasze 2 urodziny. A czemu inny? … bo z warstwą sernika w środku! W zamrażarce znalaleźliśmysię jeżyny z zeszłorocznych zbiorów, w barku spory zapas ajerkoniaku domowej roboty (od mamy!). Do tortu z sernikiem w środku przymierzaliśmy się już od pewnego czasu, więc urodziny bloga były świetnym pretekstem. A efekt jest… hmm… wystarczy jeden rzut oka by ślinka pociekła do ust 🙂 A na poważnie, tort jest delikatny, nie za słodki, z kremową, aksamitną warstwą sernika i kwaskowatą frużeliną, do tego mocny aromat ajerkoniaku… Mniam! Tort jest nieco czasochłonny, ale wcale nie trudny (wystarczy zmiksować składniki i już!). Sernik można upiec w wolnej chwili i zamrozić, ciasto też możecie przygotować kilka wcześniej, a zamiast frużeliny sprawdzi się np. dżem lub świeże owoce.
Cieżko nam uwierzyć, że to już dwa lata 🙂 Dziękujemy, że jesteście z nami!
Składniki na tort o średnicy 20 cm.
Zmodyfikowany przepis na blaty pochodzi z tej strony.
Ciasto:
320 g mąki,
240 g drobnego cukru,
3,5 łyżeczki proszku do pieczenia,
3/4 łyżeczki soli
60 ml (1/4 szklanki) mleka,
180 ml (3/4 szklanki) ajerkoniaku,
6 białek (ok. 180 g),
1 łyżeczka ekstraktu waniliowego,
180 g miękkiego masła.
Wszystkie składniki powinny być w temperaturze pokojowej.
Suche składniki mieszamy w jednej misce i przesiewamy. W drugiej misce roztrzepujemy jajka z mlekiem i dodajemy ajerkoniak i ekstrakt waniliowy, odstawiamy.
Mąkę miksujemy z masłem przez kilka minut, nast w dwów partiach wlewamy jajka z mlekiem i ajerkoniakiem, po każdym dodaniu dokładnie miksując. Ciasto przekładamy do dwóch foremek o średnicy 20 cm. Pieczemy w 175ºC przez ok. 35 minut, do suchego patyczka.
Sernik:
450 g serka kremowego,
120 g cukru,
2 jajka,
2 żółtka,
80 g śmietany 18%,
100 ml ajerkoniaku.
Wszystkie składniki miksujemy na gładką masę. Sernik przekładamy do foremki i pieczemy w kąpieli parowej (na dnie piekarnika umieszczamy drugą formę z gorącą wodą), w temperaturze 150ºC przez ok. 45 minut. Wierzch sernika powinien być ścięty, ciasto może urosnąć w czasie pieczenia, następnie opadnie i jego powierzchnia się wyrówna. Sernik studzimy do temperatury pokojowej, a następnie zamrażamy (to ułatwi złożenie tortu).
Masa:
200 g miękkiego masła,
180 g cukru pudru,
400 g serka kremowego (w temp. pokojowej),
2 łyżeczki ekstraktu waniliowego.
żółty barwnik spożywczy (niekoniecznie).
Masło ucieramy z cukrem pudrem na puszysta masę, w 3 partiach dodajemy serek, po każdym dodaniu miksujemy. Wlewamy ekstrakt i barwnik spożywczy, dokładnie mieszamy.
Frużelina jeżynowa:
200 g jeżyn,
45 g cukru (ok. 3 łyżki),
2 łyżeczki mąki ziemniaczanej,
1 łyżeczka żelatyny.
Żelatynę zalewamy niewielką ilością zimnej wody i pozostawiamy na kilka minut by napęczniała.
Jeżyny podgrzewamy w niewielkim rondlu z cukrem. Mąkę ziemniaczaną mieszamy z 2 łyżeczkami zimnej wody. Kiedy jeżyny puszczą sok i zaczną wrzeć dodajemy mąkę z wodą i dokładnie mieszamy by nie powstały grudki, kiedy całość zgęstnieje zdejmujemy z ognia i dodajemy napęczniałą żelatynę, mieszamy aż żelatyna całkowicie się rozpuści. Studzimy. Jeśli frużelina będzie za słodka można dodać sok z cytryny.
Złożenie tortu:
Blaty torty przekrajamy na pół. Sernik wyjmujemy z zamrażalnika i przymierzamy do blatów (może się zdarzyć, że trzeba będzie przyciąć brzeg sernika). Jeśli zamiast frużeliny używacie dżemu dodajcie do niego sok z cytryny, żeby nie był zbyt słodki.
Pierwszy blat smarujemy kremem i frużeliną jeżynową, przykrywamy drugim blatem. Nakładamy cienką warstwę kremu (by sernik lepiej się trzymał), następnie kładziemy sernik potem znowu niewielka ilość kremu i blat. Nakładamy kolejną warstwę kremu i frużeliny i przykrywamy ostatnim blatem. Tort z sernikiem obkładamy kremem i ozdabiamy.
Smacznego!
11 komentarzy
Witam,
Czy na tortownicę 24 cm przepis na ciasto bedzie ok jesli chciałabym otrzymać 3 blaty o grubości 2cm? 😉
Na tortownicę 24 cm ciasto upiekłabym z 1,5 porcji. Pozdrawiam 🙂
Witaj,
czy możesz napisać mi coś więcej na temat ciasta – blatów z tego przepisu? Jaka jest ich struktura, czy są to ciężkie blaty? Chętnie bym z nich skorzystała, ale trochę jestem zniechęcona innymi amerykańskimi blatami – wilgotnymi, ale ciężkimi.
To ciasto jest wilgotne, nie tak ciężkie jak ciasta amerykańskie, ale bardziej je przypomina niż nasz tradycyjny biszkopt. Jeśli nie lubisz tego typu ciast to proponuję upiec biszkopt i nasączyć go ajerkoniakiem, dla podobnego efektu 🙂
Dzień dobry:) chciałam zapytać o deserek kremowy… jaki To? Taki jak na sernik ( z wiaderka) czy bardziej w typie tych do smarowania kanapek ( almette lub coś tego typu)
Pozdrawiam
KarolinA
Chodziło mi oczywiscie o serek… serek kremowy ….słownik mnie poprawił. Przepraszam
Chodzi o taki do smarowania kanapek, śmietankowy, lekko słony (ale ze zwykłym tłustym, dobrze zmielonym twarogiem też wyjdzie). Pozdrawiam!
Zrobiłam ten tort i wyszedł fajny aczkolwiek chyba już to nie powtórzę. Chciałbym natomiast powtórzyć sam ” biszkopt tylko w wersji czekoladowej. Ajerkoniak zamienię na likier czekoladowy i dodam kakao lub czekoladę… jeśli dodam 3 łyżki ciemnego kakao to ile mąki powinnam odjąć z przepisu?
Odjęłabym 3 łyżki – czyli tyle ile podmieniamy na kakao.
mega polecam przepis! wyszlo bardzo dobre, ja tylko dodalam mniej cukru, blaty skropilam sokiem z cytryny i zamiast jezyny dalam jagode
pycha
Na jakim trybie piekarnika piekę sernik