Dostałam w swoim życiu sporo nietrafionych prezentów, ale jedno jest pewne, nigdy żadnego związanego z jedzeniem (patrz jadalnego). Dlatego jeśli chcecie sprawić komuś drobny prezent to, czy może być coś lepszego niż jadalne prezenty – ładnie zapakowany słoiczek pełen smaku? Dla mnie nie!
Pomyślałam o smakowych cukrze i aromatyzowanej soli – to podstawowe przyprawy w naszej kuchni, nie trzeba szukać przepisów z nimi, bo są praktycznie w każdej potrawie i myślę, że każdy wie jak soli i pieprzu użyć 🙂 Cukier waniliowy jest trochę oklepany, postawiłam więc na coś oryginalnego – cukier rumowy z pomarańczą i wanilią, borówkowy z wanilią…
A co powiecie na aromatyzowaną sól do deserów (oczywiście nie tylko)? Fancy!
Wielką zaletą tych upominków jest szybkość i prostota wykonania oraz bardzo niski koszt. Za to wrażenia węchowo wizualne, bezcenne 🙂
Tutaj przygotowałam etykietki na słoiki, a tu znajdziecie etykietki po angielsku (są dość duże, najlepiej wydrukować pomniejszony plik)
AROMATYZOWANY CUKIER
Aromatyzowany cukier można używać zamiennie ze zwykłym cukrem przy pieczeniu, świetnie sprawdza się jako dekoracja ciast, deserów i drinków. Doda im natomiast niepowtarzalnego aromatu! Jest w 100 % naturalny, łącznie z kolorem 🙂 No i pachnie NIEZIEMSKO! Możecie spróbować z własnymi kombinacjami smakowymi, pamiętajcie tylko by nie pomijać etapu suszenia w piekarniku, dzięki temu cukier nie będzie się zbijał w grudki. Cukier z dodatkami ma prawie taką samą datę ważności jak bez nich. Używamy zwykłego cukru o średniej grubości ziaren, a jeśli planujecie używać cukru smakowego głównie do dekoracji polecam grubą rafinadę!
Przepisy na cukier znalazłam tu.
Cukier ziołowo cytrynowy
skórka z 2 cytryn
1/3 szkl + 2 łyżki ciasno upakowanych ziół ok. 15 g(np. bazylia i tymianek, mięta i rozmaryn)
1 łyżeczka soku z cytryny
1 i 1/4 szkl cukru
Skórkę oraz zioła rozdrabniamy z 2-3 łyżkami cukru na pastę – najwygodniej zrobić to w młynku do kawy. Pastę dokładnie mieszamy z resztą cukru i wysypujemy na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Suszymy w 75 C przez ok. 40-45 minut, od czasu do czasu mieszając.
Wyjmujemy z piekarnika, po ostygnięciu rozbijamy większe grudki i przekładamy do szczelnych pojemników/słoiczków.
Cukier borówkowy z wanilią
2 łyżeczki liofilizowanych borówek
2 łyżeczki soku z cytryny
1/2 łyżeczki ziarenek wanilii (można użyć pasty)
1 i 1/2 szkl cukru
Borówki mieszamy z sokiem z cytryny i wanilią na pastę, następnie łączymy z cukrem i dokładnie mieszamy. Wysypujemy na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Suszymy w 75 C przez ok. 40-45 minut, od czasu do czasu mieszając.
Wyjmujemy z piekarnika, po ostygnięciu rozbijamy większe grudki i przekładamy do szczelnych pojemników/słoiczków.
Cukier rumowy z pomarańczą i wanilią
skórka z 2 pomarańczy
1/2 łyżeczki ziarenek wanilii (może być pasta)
1 i 1/2 łyżeczki ciemnego rumu (najlepiej STROH 80%)
1 i 1/4 szklanki jasnego cukru trzcinowego demerara
Skórkę już startą najlepiej zostawić do wysuszenia, powinna być sypka jak najmniej wilgotna. Skórkę, wanilię i rum dokładnie mieszamy z 1 łyżką cukru a następnie z resztą cukru. Wysypujemy na dużą blachę wyłożoną papierem do pieczenia. Suszymy w 75 C przez ok. 40-45 minut, od czasu do czasu mieszając.
Wyjmujemy z piekarnika, po ostygnięciu rozbijamy większe grudki i przekładamy do szczelnych pojemników/słoiczków.
SMAKOWA SÓL
Smakową sól podobnie jak cukier możecie używać zamiennie ze zwykłą w gotowaniu, ale przede wszystkim w pieczeniu! Ciasto i deserom doda aromatu i oryginalności, a zwłaszcza pięknie będzie wygadała jako dekoracja tart, lodów itp. praktycznie nie ma daty ważności 🙂 Najlepiej użyć soli morskiej o średniej grubości, sprawdzi się też sól w płatkach i sól himalajska.
Sól z różą i różowym pieprzem
1 łyżka różowego pieprzu
4 łyżki suszonych płatków róży
1/2 szkl. soli morskiej
1 łyżeczka wody różanej
Pieprz, płatki róży i kilka łyżek soli rozdrabniamy w młynku do kawy lub ubijamy w moździerzu i łączymy z resztą soli oraz wodą różaną. Wysypujmy na tackę/talerz i odkładamy na kilka godzin do wyschnięcia.
Najbardziej pasuje do do deserów i ciast z dodatkiem, czekolady, konfitury z róży, chałwy, pistacji i orzechów laskowych oraz sernika
Sól ziołowo cytrynowa
skórka z 1 małej cytryny
1/3 szkl ciasno upakowanych ziół (u mnie bazylia i rozmaryn)
1/2 szkl soli morskiej
Skórkę z cytryny, zioła i 2-3 łyżki soli rozdrabniamy w młynku do kawy lub ubijamy w moździerzu, mieszamy z resztą soli. Mieszankę wysypujmy na tackę/talerz i odkładamy na kilka godzin do wyschnięcia.
Najbardziej pasuje do deserów i ciast z dodatkiem truskawek, malin, ananasa, borówek, cytrusów, kokosa, miodu, lawendy oraz sernika
Sól z czerwonym winem
butelka czerwonego wytrawnego lub półwytrawnego wina (0,75 l)
1-1,5 szkl soli morskiej
Wino wlewamy do średniego rondla i gotujemy ok. 30 minut, aż większość odparuje i na dnie zostanie niewielka ilość zagęszczonego winnego syropu (2-3 łyżki) – uwaga bo na tym etapie można łatwo wino przypalić wystarczy chwila nieuwagi (zaliczyłam przypalony koncentrat z wina i nie polecam). Zdejmujemy garnek z kuchenki, odkładamy na 2-3 minuty, żeby zawartość trochę przestygła. Następnie partiami, po 1/2 szkl. dodajemy sól i mieszamy.
Sól z winem wysypujemy na tackę, duży talerz i zostawiamy na kilka godzin, by trochę przeschła. Pakujemy w szczelne słoiki.
Najbardziej pasuje do deserów i ciast z dodatkiem czekolady, konfitury z róży, gruszek, jeżyn i sernika
3 komentarze
A czy sól też można podsuszyc?:) zrobiłam tę z winem, wygląda przepięknje ale jest wciąż dość mokra.
Tak, oczywiście – można śmiało podsuszać w piekarniku, na słońcu albo kaloryferze!
Czy te zioła mają być świeże czy suszone?