facebook

Wegańska kostka malinowo kokosowa z sokiem brzozy

0 Posted by - 28 września 2017 - bez cukru / sugar free, bez pieczenia / no bake, desery / desserts, lody / ice cream, Przepisy, sernik / cheesecake

Podobno sok z brzozy jest zdrowszy nawet od wody kokosowej, jest produkowany lokalnie, zaliczam go do naszych superfoods – właściwie nic dziwnego, że kusił mnie od dawna… Chciałam go wypróbować w jakimś przepisie, niekoniecznie na napój. I tak w skrócie powstała wegańska kostka malinowo kokosowa :)

Czy wiecie, że z soku z brzozy można przygotować syrop – zupełnie jak z soku klonowego! Taki syrop jest jeszcze bardziej ekskluzywny niż ten klonowy – sok z brzozy zawiera mniej cukru i wyprodukowanie tej samej ilości syropu pochłania o wiele większe ilości soku niż w przypadku syropu klonowego.

Postanowiłam więc wykorzystać syrop z brzozy jako zamiennik cukru. Myślę też nad przygotowaniem sobie słoiczka syropu na zapas – jest naprawdę pyszny!

Kostka jest przepyszna, delikatna, kremowa, przewijają się tu aromaty kokosowe, malinowe i różane. Deser zrobicie dość szybko, można go też długo przechowywać w zamrażarce. Pamiętajcie tylko by użyć dobrej jakości oleju koksowego – tego nierafinowanego o kokosowym zapachu.

Z pewnością zjecie więcej niż jeden kawałek, i to bez większych wyrzutów sumienia :)

Wpis powstał we współpracy z marką Oskoła.

Składniki na kwadratową formę 20 cm.

Spód

170 g orzechów nerkowca

130 g daktyli

2 łyżki wiórków kokosowych

1 łyżka nasion chia

1 łyżka oleju kokosowego

szczypta soli

Wszystkie składniki rozdrabniamy  w blenderze. Masą wykładamy spód kwadratowej foremki wyłożonej papierem do pieczenia, odkładamy do lodówki na czas przygotowania kremu.

Krem malinowy

200 g orzechów nerkowca

300 ml soku z brzozy z dodatkiem owoców róży Oskoła

4 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego

skórka i sok z 1/2 limonki

2 łyżeczki wody różanej

1 szklanka śmietanki kokosowej

200 g malin

ew. miód/syrop klonowy do smaku

oraz ok. 100 g malin (mogą być mrożone)

Orzechy namaczamy w wodzie przez min. 4 h (lub całą noc).

Sok z brzozy wlewamy do większego rondla i podgrzewamy na średniej mocy palnika, aż mocno zredukuje i zostanie ok. 3 łyżek gęstego syropu. Uwaga – nie gotujemy syropu, ma on być cały czas na granicy wrzenia  mocno parować. Wygodniej zrobić to  w większym rondlu – sok szybciej zredukuje, mi zajęło to ok. 30 min. Jeszcze ciepły syrop mieszamy z rozpuszczonym oleje kokosowych lub niewielka ilością śmietanki kokosowej(syrop mocno gęstnieje po ostudzeniu).

Orzechy nerkowca odsączamy, umieszczamy w misie malaksera, dodajemy syrop brzozowy i rozpuszczony olej kokosowy, wodę różaną i skórkę oraz sok z limonki. Miksujemy, aż większość orzechów będzie rozdrobniona, ale nie koniecznie na całkiem gładko.

Dodajemy śmietankę kokosową i maliny (mrożonych nie rozmrażamy wcześniej) i miksujemy do uzyskania gładkiego kremu. W razie potrzeby dosładzamy.

Masę wylewamy na spód, wciskamy w nią maliny i odkładamy do zamrażarki do zastygnięcia.

Polewa malinowa

4 łyżki oleju kokosowego nierafinowanego

100 g śmietanki kokosowej

1 łyżka syropu klonowego (lub miodu w wersji niewegańskiej)

30 g malin (mogą być mrożone)

2-3 łyżki liofilizowanych malin

Olej i śmietankę rozpuszczamy, mieszamy z syropem i malinami, dokładnie miksujemy. Polewę wylewamy na krem malinowy i odkładamy do zamrażarki na ok. 2 h, lub do lodówki na kilka godzin.

Kostkę malinową przechowujemy w lodówce lub w zamrażarce.

Smacznego!

Raw coconut raspberry cheesecake with birch sap recipe Food photography by Candy CompanyRaw coconut raspberry cheesecake with birch sap recipe Food photography by Candy CompanyRaw coconut raspberry cheesecake with birch sap recipe Food photography by Candy CompanyRaw coconut raspberry cheesecake with birch sap recipe Food photography by Candy CompanyRaw coconut raspberry cheesecake with birch sap recipe Food photography by Candy Company

Share on FacebookShare on LinkedInShare on Google+Share on StumbleUponShare on Yummly

1 Comment

  • Zuza 29 września 2017 - 12:15 Reply

    a jakie ombre powstało :)

  • Leave a reply

    Translate »