Zdradzam Wam mój ulubiony przepis na tort dyniowy – najlepszy jaki jedliście! Tort jest lekki, delikatny, nie za słodki. A krem… boski! W połączeniu z korzennym karmelem smakuje cudownie. Zdecydowanie najlepszy dyniowy tort jakiego kiedykolwiek próbowałam, żałuję, że to nie mój przepis 🙂 Sezon dyniowy jeszcze się nie skończył, upieczcie go koniecznie – tym bardziej, że do ciasto proste i szybkie w przygotowaniu, zrobicie je bez użycia miksera. Bardzo polecam!
Dodatkowo tort można podrasować smarując blaty domowymi powidłami dyniowymi lub dodając do masy skórkę pomarańczową – jest wtedy jeszcze lepszy!
Przepis pochodzi z tej strony – zmniejszyłam nieco ilość cukru i dodałam od siebie korzenny solony karmel 🙂
Składniki na formę 20 lub 23 cm, piekłam w 20 cm.
Ciasto
400 g mąki
2 łyżeczki sody oczyszczonej
2 łyżeczki proszku do pieczenia
1 łyżka cynamonu
2 łyżeczki gałki muszkatołowej
2 łyżeczki imbiru
150 g drobnego cukru
1/2 łyżeczki soli
300 ml oleju roślinnego
5 jajek
150 brązowego cukru
2 szklanki pure z dyni (440 g)
Mąkę przesiewamy z białym cukrem, przyprawami, sodą, proszkiem i solą, odkładamy.
Olej, jajka, cukier brązowy i pure mieszamy trzepaczką, aż masa będzie gładka. Mieszamy ze sobą suche i mokre składniki, nie za długo tylko do uzyskania jednolitego ciasta.
Ciasto pieczemy ok. 60-80 minut w 170 C lub do suchego patyczka, w tortownicy wyłożonej papierem do pieczenia (dno) natłuszczonej i wysypanej mąką (boki).
Z formy 20 cm wyjdą 3 grube blaty ciasta – ale trzeba ciasto koniecznie upiec w opaskach cake strips (żeby nie urosła za duża górka) piecze się ok. 80 minut, w formie 23 cm uzyskamy 2 grube lub 3 cienkie blaty – polecam piec w większej formie – pieczemy ok. 60 minut 🙂
Krem
450 g mielonego tłustego sera (używam tego)
1 szkl cukru pudru (do smaku)
240 ml śmietany kremówki 36 % (nie polecam śmietanki 30% – krem będzie mniej stabilny)
oraz domowa skórka pomarańczowa lub powidła z dyni (opcjonalnie)
Serek dokładnie mieszamy szpatułką z cukrem pudrem, ale nie za długo. Dodajemy ubita na sztywno śmietankę i chwilę ubijamy mikserem, aż krem będzie jednolity (tez nie za długo by nie przebić śmietanki).
Kremu wystarcza na przełożenie i obłożenie tortu, jeśli będziecie dodatkowo dekorować tortu tylkami proponuje zrobić krem z 1 i 1/4 porcji 🙂
Dodatkowo można blaty posmarować powidłami dyniowymi lub dodać trochę skórki pomarańczowej do gotowego kremu – obie opcje smakują bosko!
Korzenny karmel
Połowa porcji karmelu z tego przepisu
oraz przyprawy
1/4 łyżeczki cynamonu
1/8 łyżeczki gałki muszkatołowej
1/8 łyżeczki imbiru
Karmel robimy jak w przepisie, przyprawy dodajemy na końcu razem z solą. Tort polewamy kiedy sos ostygnie, przed podaniem posypujemy dodatkowo cynamonem.
Smacznego!
14 komentarzy
Tort wygląda obłędnie!
Zastanawiam się czy podobny efekt osiągnie się dodając puree z marchewki zamiast dyni?
Blog klasa!
Dziękuję 🙂 Tak, z pure z marchewki efekt będzie podobny, kolor wyjdzie ładniejszy – intensywniej pomarańczowy, tylko zmieniłabym trochę proporcje przypraw i dała mniej gałki 🙂
Będę zatem próbować w sobote 🙂
Jeszcze raz, wspaniały blog!
Tylko ile g ma ta szklanka?
1 szklanka pure to 220 g, uzupełniłam to już w przepisie. Pozdrawiam!
[…] smaczny i aż żal byłoby nie podzielić się przepisem dalej. Recepturę znalazłam na blogu Candy Company i tak mnie zachwyciło umieszczone tam zdjęcie, że postanowiłam go zrobić. Torcik wygląda po […]
Zrobiłam według Twojego przepisu i wyszedł….obłędnie ! 🙂 Ciasto wilgotne, krem pyszny.
Do przełożenia dałam również domowej roboty szybką marmoladę pomarańczową.
PYCHA ! 🙂 Dzięki za przepis 🙂
Cieszę się, sama uwielbiam ten przepis! Ja często daje powidła dyniowe, z marmoladą pomarańczowa brzmi cudownie… 🙂
Super przepis, próbowałaś kiedyś dodać bakalie? zastanawiam się jak zachowa się ciasto. Będę wdzięczna za podpowiedź 🙂
Nie próbowałam, ale nie widzę przeciwwskazań 🙂 Tylko dałabym posiekane, powiedzmy ok. 1/2 szkl żeby nie było problemu przy krojeniu. Pozdrawiam!
Heloł! Chcę zrobić ten tort na l dzień świąt. O ile wcześniej mogę go przygotowac? Blaty pewnie mogę nawet dwa dni wcześniej, ale masa ze śmietanką może być dzień wcześniej czy jednak w dniu podania? Pozdrówa!
Co do ciasta to spokojnie 2 dni wcześniej, tort można przełożyć na dzień wcześniej (a jeśli zostanie zjedzony od razu to nawet dwa dni wcześniej). Generalnie tort po złożeniu jest dobry 3, max 4 dni. Z moich obserwacji wynika, że lepiej tort złożyć dzień wcześniej i pozwolić smakom się przegryźć, dodatkowo na drugi dzień lepiej się będzie kroił 🙂 Pozdrawiam!
Dziękówa 🙂
Planuję wykorzystać ten przepis na roczek córeczki i jak mogę zastąpić cukier? Pasta daktylowa da radę? W jakich proporcjach?